Bagna, bagna i wydmy – Bagna Celestynowskie.

Bagna Celestynowskie, a dokładniej Goździkowe Bagno i Bagno Bocianowskie w okolicy Otwocka, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego to dwa ciekawe miejsca, które można połączyć w jedną wycieczkę.

Goździkowe Bagno to torfowisko wysokie, czyli takie, które powstaje w procesie narastania złoża torfowego i odcięcia jego roślinności od wód gruntowych, a woda je zasilająca pochodzi tylko i wyłącznie z opadów. Takie miejsca lubią owadożerne rosiczki. Podobno tu mieszkają i może uda się wam je wypatrzeć.



Bagno to powstawało przez tysiące lat. Na początku XX wieku odkryli je okoliczni mieszkańcy i zaczęli wydobywać z niego torf, suszyli go i wykorzystywali na opał. Doprowadziło to częściowego zniszczenia. Torfu nie wolno już wydobywać i torfowisko się odradza.


Zastanawiacie się skąd nazwa Gożdzikowe Bagno? Może od kwiatka, może od przyprawy?

Nie. Goździki tu nie rosną, a nazwa pochodzi od miejscowości, która jest obok – Gózd. W staropolskim języku oznaczało wielki, stary las.

Bagno jest małe, ale jest niezwykle malownicze. Jesienią mieni się wszystkimi odcieniami pomarańczu, żółtego, czerwieni i zieleni. Przez jego środek prowadzi stumetrowa, drewniana kładka, co ułatwia podglądanie bagiennego życia. Przy akompaniamencie żabiej orkiestry możecie zobaczyć borówkę bagienną, żurawinę błotną, dziki rozmaryn i w dużych ilościach mech torfowiec.



To nie koniec atrakcji. Z kładki szlak prowadzi dość stromymi schodami na zarośniętą wydmę śródlądową, obok której znajduje się tablica z informacjami czym tak naprawdę jest, jak powstała oraz dlaczego ważne jest, aby rósł na niej las. Lasy stabilizują wydmę i uniemożliwiają im przesuwanie się i zasypywanie kolejnych terenów.



Idziemy dalej, do dużo bardziej dzikiego Bagna Bocianowskiego. To leśny rezerwat przyrody o powierzchni blisko 69 hektarów, który utworzono w 1980 roku. N a jego terenie pomiędzy gęsty mi lasami znajdują się torfowiska i wydmy.

Wędrując lasem dochodzimy do centrum rezerwatu, gdzie znajdują się bagna, mszary i zagłębienie torfowiskowe o nazwie Gołe Bagno, które jest torfowiskiem przejściowym, na którym woda stoi tylko okresowo. Tutaj już nie ma kładki, ale możemy obejść je dookoła.




Gołe Bagno to największe na tym terenie zagłębienie torfowiskowe stanowiące pozostałość po dawnej eksploatacji torfu. Wielkie jezioro, w którym stoją do połowy zanurzone liczne brzozy i sosny. Kikuty drzew i bobrowe żeremie, które sterczą z wody w pochmurny jesienny dzień robią ogromne, mroczne wrażenie. Od razu działa nam wyobraźnia. Nic dziwnego, że leśne bagna i moczary owiane są grozą i sprzyjają powstawaniu strasznych opowieści i legend… To przecież idealne miejsce spotkań czarownic, upiorów i topielców!





A skąd wzięła się nazwa Bocianowskie Bagno? Bocianów tu nie spotkamy, a nazwa pochodzi od pobliskiej miejscowości Bocian.

Ciekawy wypad na weekendowy spacer. Polecam!


Jak dojechać:
samochodem - w kierunku Celestynowa trasą S-17. Czas dojazdu około 40 minut.


Komentarze

  1. Olek gratuluję-świetny blog! Nie miałam pojęcia, że oprócz zamiłowania do piłki nożnej pasjonujesz się także poznawaniem ciekawych miejsc Mazowsza. Czekam do wiosny, aby wybrać się tam na rodzinny spacer. Dziękuję, że dzielisz się z nami swoimi odkryciami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Olo świetny blog fascynujący temat od ciebie się dużo dowiedziałem na temat bagien i mam nadzieję że kiedyś wspólnie wybierzemy się na taką wycieczkę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ogród Juana Soriano - spotkanie natury i sztuki.

Morysin – zapomniany romantyczny park.